Malwiny, zraniona duma Argentyńczyków

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Pisząc o najdalej na południe wysuniętym zakątku Argentyny nie sposób nie napisać o Falklandach (Malwinach). W czasie wojny właśnie na Ziemi Ognistej znajdowała się jedna z głównych baz lotniczych, a obecnie swoją siedzibę mają liczne ośrodki kombatanckie.

Dla Argentyńczyków Falklandy są terytorium argentyńskim zagarniętym bezprawnie przez Brytyjczyków. Od początku swojego odkrycia wyspy przechodziły z rąk do rąk. Były angielskie, hiszpańskie, argentyńskie, a nawet francuskie. W roku wybuchu wojny – 1982 – Falklandy znajdowały się w posiadaniu brytyjskim. Junta wojskowa rządząca w tym czasie Argentyną, pragnąc odwrócić uwagę społeczeństwa od kłopotów na własnym podwórku wykorzystała punkt, do którego wszyscy byli zgodni – „Malwiny są nasze”. Błyskawiczna operacja rozpoczęta bez oficjalnego wypowiedzenia wojny miała zakończyć się niekwestionowanym sukcesem Argentyńczyków. Stało się jednak inaczej. Zwycięstwo odniosła Wielka Brytania, co spowodowało upadek dyktatury wojskowej w Argentynie.

Mimo, iż od konfliktu minęło już 30 lat, Argentyńczycy nadal mają urazę nie tylko do Brytyjczyków, ale również do Chilijczyków i Urugwajczyków, którzy udostępnili swoje lotniska brytyjskim samolotom. Chociaż oczywistym jest, że przeciętny obywatel Chile, czy Urugwaju nie miał żadnego wpływu na decyzje rządu, pretensje Argentyńczyków są cały czas żywe i co dziwne, występują również w środowiskach inteligenckich i akademickich. Jeśli chce się na Chilijczyków ponarzekać, nie znajdzie się wierniejszego słuchacza niż Argentyńczyk. Trochę to smutne, ale w większości przypadków prawdziwe. Do tego dochodzi obecność złóż ropy naftowej w pobliżu wysp. Argentyńczycy nie uznają brytyjskiego zwierzchnictwa nad Falklandami i są zgodni: „Las Malwinas son Argentinas” – „Malwiny są argentyńskie”.

Reklamy

~ - autor: Los Polacos w dniu 15 kwietnia 2012.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: